Перший науковий пікнік у Львівській політехніці зібрав і юних, і дорослих

Перед тим, як писати репортаж про перший науковий пікнік, який минулої суботи відбувся на подвір’ї головного корпусу Національного університету «Львівська політехнік», набрав слово «пікнік» у GOOGLE. І прочитав відповідь: «Популярна форма відпочинку, що полягає у споживанні їжі на свіжому повітрі».

У цьому випадку на свіжому повітрі споживали «їжу» особливу – наукову. Проведення наукових пікніків 17 років тому започаткували поляки. Вони і стали організаторами наукового пікніка у нашому місті, а координатор проекту – студент п’ятого курсу ЛНУ імені Івана Франка Михайло Думанський.

Львівська політехніка, Академічна гімназія, Франковий університет, Сихівська «Школа-гімназія» активно долучилися до цієї новації. Дуже сподобалася ця форма пізнання і навчання першому ректорові університету архітектору Юліану Захарієвичу, символічному, звичайно, і Музам, які у давнину опікувалися Політехнікою – Архітектурі з Будівництвом, Інженерії та Механіці.

З вітальним словом до учасників і гостей пікніка звернувся проректор з наукової роботи університету професор Зорян Піх. Він зазначив, що науковий пікнік – це місток між дітьми, юнаками і професорами. Європейська освіта передбачає навчання впродовж усього життя. Найпростіші фізичні, хімічні, біологічні експерименти – це, на перший погляд, забавка, але за ними криється велика наукова сутність, і це спонукає до навчання.

Директор департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради Олег Березюк наголосив на тому, що економіка знань – це майбутнє нашого міста, що зробить його конкурентоспроможним серед інших європейських міст.

Координатор проекту з польського боку Анна Возняк повідомила, що подібні наукові пікніки буде проведено ще у 5 містах України. Профінансував проект в сумі 40 тисяч злотих Фонд «Освіта для демократії» у рамках програми Польсько-американського Фонду Свободи «Перетворення у Регіоні – RITA».

Науковий пікнік урочисто відкрила голова ради молодих науковців Львівської політехніки доцент Оксана Юринець.

На майданчику розгорнули зо два десятки імпровізованих лабораторій-наметів, де підручними засобами, «на пальцях» пояснювали науку, ставили цікаві хімічні та фізичні досліди. Особливо активно закликали до своїх наметів хіміки – кандидати наук, аспіранти, студенти. Вони показали, як з невеличкої кількості реагентів можна добути велику кількість піни. Цей дослід назвали «Зубна паста слона». А в іншому хімічному наметі демонстрував досліди вчитель хімії Сихівської школи-гімназії Іван Городиський та його асистент, одинадцятикласник Тарас Василишин. Назви їхніх дослідів заінтригували публіку: «Хімічний вулкан», «Чорт зі склянки», «Вогонь-художник»… Щоправда хіміки просили не повторювати цих маніпуляцій вдома.

Автор цієї публікації першим відповів на запитання вікторини про найпоширеніший у світі хімічний елемент. Щоб ви знали – це водень. Доцент кафедри фізики Львівської політехніки Олександр Захар’яш довів, що мобілку можна підзарядити від… звичайного яблука або кількох склянок кока-коли. Виходить, що цей напій – звичайний електроліт. То чи варто пити хімію? Цікаві експерименти продемонстрували з біології, медицини, кріогеніки, акустики

Похресник депутата обласної ради доцента Львівської політехніки Оксани Юринець, першокурсник Інституту архітектури Данило Ящук подивував усіх унікальним макетом Оперного театру, який він виготовляв упродовж чотирьох місяців.

…І все ж таки пікнік! Між деревами волонтери натягнули гамаки,щоб молоді люди могли розслабитися, і понаставляли плетених корзин з яблуками.

Заступник проректора з наукової роботи Лілія Жук розповіла, що подібну форму залучення дітей і підлітків до науки Львівська політехніка вже проводила у рамках Днів науки у Палаці мистецтв. Тепер слід добиватися грантів на проведення наукових пікніків і самостійно проводити їх на території Університету.