Бібліограф НТБ Львівської політехніки Сергій Назаровець пройшов стажування в бібліотеках Вашингтона та Чикаго

У межах програми «Відкритий Світ», яка створена та фінансується Конгресом США, група з п’яти українських бібліотекарів 7–16 листопада проходила стажування в бібліотеках Вашингтона та Чикаго. Серед них був і Сергій Назаровець – бібліограф першої категорії науково-методичного відділу Науково-технічної бібліотеки Львівської політехніки.

Сергій Назаровець у Політехніці займається впровадженням нових послуг, підготовкою документації, звітів, налагодженням тестового доступу до електронних ресурсів. Так, цього року політехніки мали можливість скористатися такими електронними науковими ресурсами, як «БиблиоРоссика», ARDI, IOPscience, EBSCO, журналами Королівського Хімічного Товариства, Scopus. Він також – редактор (на добровільних засадах) від України у відкритому електронному архіві з бібліотекознавства та інформаційних наук E-LIS, радник із питань використання бібліографічного менеджеру і соціальної мережі для науковців Mendeley, консультант проекту FigShare, працює над власним проектом «ДокШир», який популяризує бібліотекознавчі праці й може бути використаний для додаткового представлення матеріалів конференцій, технічно підтримує корпоративне видання на сайті бібліотеки.

– Сергію Андрійовичу, як Ви потрапили на це стажування?

– Регулярно заходжу на сайт щорічної програми «Відкритий світ». Вона мене цікавить передовсім тому, що скерована на зміцнення взаєморозуміння і співробітництва між фахівцями різних галузей України і США. Коли організували стажування для бібліотекарів, я не втримався, заповнив на сайті анкету і відіслав її. Те, що серед багатьох претендентів обрали мене, стало приємною несподіванкою.

– У чому суть програми?

– Мета програми – ознайомити українських бібліотекарів із системою роботи бібліотек у США. Програмою було передбачено знайомство з організацією роботи в бібліотеках Конгресу у Вашингтоні, у Чиказькому університеті та Публічній бібліотеці Чикаго, Північно-Західному університеті та в бібліотеці Ньюберрі. Ми знайомилися з їхнім досвідом роботи зі студентами, оцифруванням документів, електронними ресурсами тощо. На відміну від наших бібліотек, у їхніх читальних залах зазвичай працює значно більше студентів. Велика частина бібліотечних фондів є у вільному доступі. Нині студенти віддають перевагу електронним книжкам, однак «паперові» варіанти також користуються високим попитом. Звичайно, позмагатися з їхнім бюджетом ми не можемо, але скористатися досвідом виставкової роботи, створення привітного простору, організації тренінгів для читачів, з їхньою тематикою, плануванням роботи відповідно до потреб читачів нам під силу. Цікаво, що американські студенти організовують групи так званих «друзів бібліотеки», співпрацюють із її колективами, регулярно зустрічаються, спільно розробляють різні програми й одразу намагаються їх втілювати в життя.

– Скажіть, будь ласка, чому Ви обрали фах бібліотекаря?

– Я закінчив філософський факультет Франкового університету, але не захотів працювати за фахом. У студентські роки був частим гостем бібліотек, бо дуже цікавила література, але роботу в бібліотеці розумів дуже спрощено: видав читачеві книжку, прийняв її назад… Коли почав працювати у відділі періодичних видань Львівської національної наукової бібліотеки України імені В. Стефаника, то зрозумів, наскільки це складна і відповідальна робота. Вона мене так захопила, що вступив в аспірантуру Харківської державної академії культури, де з наукової точки зору поглиблюю свої знання з бібліотекознавства. З групою однодумців намагаємося дослідити, чи існує лад в інтернеті, чи піддаються мережеві документи таким же законам, як і паперові видання, чи можливо передбачати кількість використання наукових веб-ресурсів тощо. Тобто хочемо в сучасному електронному світі визначити певні закономірності, зокрема й для нашого університету. Якщо ми знайдемо їх, то зможемо краще комплектувати свій фонд, презентувати наукові праці наших учених. Це позитивно вплине на зв’язки з громадськістю, збільшення фінансування від держави і приватного сектора, привабить до університету перспективних абітурієнтів.

– Ви також є відомим блогером…

– У мене є багато ідей, проектів, які через різні обставини не встигаю сам реалізувати. Тож інколи краще своїми ідеями поділитися: хтось може їх підтримати чи перехопити, і це матиме позитивний результат. Часто шукаю в неті однодумців, бо це значно розширює мої можливості. Такі експерименти, наприклад, завершилися для мене організацією двох всеукраїнських конкурсів серед бібліотекарів, спільно з програмою «Бібліоміст» за фінансової підтримки Фонду Біла та Мелінди Гейтс і Міністерства культури України. Ці конкурси мали на меті виявити найкращих бібліотекарів України, які використовують сучасні інформаційно-комунікаційні технології, та для заохочення працівників бібліотек України до постійного підвищення своєї кваліфікації, покращення якості й ефективності роботи в інтернеті.