Мовознавці – воїни невидимого фронту: в Університеті відбулася XIII Міжнародна конференція СловоСвіт–2014

Від 25 до 27 вересня тривала XIII Міжнародна наукова конференція «Проблеми української термінології. СловоСвіт–2014», яка відбувається у Політехніці що два роки.

Під час наукової зустрічі, яку традиційно ініціює Технічний комітет стандартизації науково-технічної термінології, мовознавці обговорили теоретичні засади термінознавства, лексикографію та міжмовні зв’язки, нормування та стандартизацію термінології, питання термінології природничих та гуманітарних знань. Тематика доповідей доволі широка: на секціях ішлося про фахові терміни словникарства, географії, електроенергетики, газовидобування, менеджменту й економіки, мистецтва, політології, релігії тощо.

Зазвичай у нашій конференції беруть участь мовознавці з понад 100 міст України та світу. Дуже шкода, що через російську воєнну агресію, не змогли приїхати колеги з Донецька, Слов’янська, Сімферополя, Севастополя, Краматорська, Кривого Рогу, Луганська, Мелітополя та Нікополя. Знаю по собі, що в атмосфері постійного напруження навіть важко зосередитися над певною науковою проблемою. Тому щиро вдячний тим, хто приїхав. А це науковці з Одеси, Запоріжжя, Києва, Полтави, Тернополя, Рівного та Андрій Медведів зі США. Хоч ми не там, на Сході, але наша боротьба за українське слово давно й повсякчас є тою боротьбою, яку ведемо разом із нашими військовими. Просто наш фронт невидимий. Вірю, що переможемо! – сказав під час відкриття конференції голова Технічного комітету стандартизації науково-технічної термінології Міністерства економічного розвитку і торгівлі та Міністерства освіти і науки України професор Богдан Рицар.

Під час пленарного засідання в Актовій залі головного корпусу Політехніки присутні заслухали доповіді завідувача відділу наукової термінології Інституту української мови НАН України Вікторії Іващенко, авторки низки статей з українського термінознавства старшого наукового працівника Інституту теоретичної фізики ім. М. Боголюбова НАН України Ольги Кочерги, професора ЛНУ ім. І. Франка Олександри Сербенської та народного депутата України, філолога Ірини Фаріон. Вперше виданий харківським правописом повний нецензурований «Кобзар» Тараса Шевченка ще раз представив присутнім його упорядник, колишній доцент кафедри українознавства Харківського національного університету ім. В. Каразіна, а від вересня цього року працівник ТК СНТТ Микола Зубков.

Традиційно під егідою Термінологічного комітету відбуваються круглі столи й урочисті академії, присвячені пам’яті видатних українських мовознавців-термінологів та визначних майстрів слова. Цьогорічна конференція відбулася під знаком вшанування Тараса Шевченка, 200-річчя якого святкуємо впродовж року.

Організаторами наукової зустрічі, крім ТК СНТТ та Львівської політехніки, були Міністерство освіти і науки, Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, ДП «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості», Наукове товариство ім. Т. Шевченка в Україні та США, а також Львівський відділ Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Т. Шевченка.