У Політехніці вже навчають ливарників: в Університеті з’явилась нова технічна спеціальність

Вперше за останні роки у Львівській політехніці з’явилася нова технічна спеціальність. Це «Ливарне виробництво» на кафедрі прикладного матеріалознавства та обробки матеріалів Інституту інженерної механіки та транспорту. Про запит на фахівців-ливарників від регіонального ринку праці та особливості їх підготовки в нашому виші розповідає завідувач кафедри ПМОМ професор Зоя Дурягіна.

– У нас уже навчається перша група студентів-ливарників. Ліцензію на підготовку 30 бакалаврів за напрямом «Ливарне виробництво» з 1 вересня 2014 року наша кафедра отримала буквально у переддень вступної кампанії. Нам вдалося набрати на перший курс 15 студентів та виконати державне замовлення, – розповідає керівник кафедри.

Фахівців за напрямом «Ливарне виробництво» не готують у жодному виші Західного регіону України. Така спеціальність, за словами Зої Антонівни, є в НТУУ «КПІ», Національній металургійній академії (Дніпропетровськ) та в луганському Східноукраїнському національному університеті ім. В. Даля.

– За останні роки в нас з’явилося багато невеличких підприємств, які виготовляють ливарні вироби художнього литва та технічного призначення. Розширюється мережа стоматологічних клінік, де потрібні наші спеціалісти. Молодих фахівців потребують і такі великі львівські підприємства галузі, як бронетанковий, авіаремонтний, ювелірний та протезний заводи. Крім цього, по допомогу до нас звертається керівництво ДП «Аргентум», яке займається розробкою і вдосконаленням технології виливки кольорових сплавів, виготовленням припоїв різного хімічного складу для машинобудівної та приладобудівної галузей. На замовлення цього підприємства ми навіть зараз виконуємо кілька експертиз. Водночас готуємо угоду про співпрацю з ним. Коли ми відкривали спеціальність, керівники всіх цих підприємств письмово висловили нам підтримку, а директор бронетанкового заводу Олександр Остапець навіть заявив про готовність надати невеличкі стипендії для двох студентів-ливарників, яких ми готуватимемо конкретно для бронетанкового заводу. Така тісна співпраця з підприємствами, на запит яких ми орієнтуємо наших студентів, думаю, дасть хороший результат, бо найкраща реклама для нас – це якісна підготовка молодих фахівців. Високий рівень їхніх професійних навичок служитиме нашою візиткою для абітурієнтів та працедавців, – каже професор.

Щодо програми підготовки бакалаврів, то університет повинен дотримуватися загальнодержавних стандартів побудови навчального процесу. Попри те, керівництво кафедри вже напрацьовує методичну і практичну основи для якісного навчання магістрів-ливарників, право на підготовку яких сподівається здобути вже через кілька років.

– Спеціалізація напряму підготовки «Ливарне виробництво» у нас називається «Художнє, стоматологічне, ювелірне та ортопедичне литво». Передбачаємо, що на магістерському рівні, як і в НТУУ «КПІ», студенти зможуть вибирати й отримувати поглиблені знання, скажімо, з художнього чи стоматологічного, ювелірного чи ортопедичного литва. Тоді вони чітко знатимуть, де можуть реалізуватися повною мірою. Важливою є співпраця з колегами-науковцями українських та закордонних вишів. Нещодавно ми з доцентом Едуардом Плешаковим побували на кафедрі ливарного виробництва Жешувської політехніки. Польські колеги не тільки виявили ініціативу запрошувати до себе наших студентів на весь навчальний семестр, а й запропонували нам бази практики на своїх підприємствах та методичне забезпечення, яке ми однозначно будемо використовувати в навчальному процесі. Крім цього, кафедра ливарного виробництва Жешувської політехніки ще раніше ініціювала створення консорціуму «Східний ливарний кластер KomCast», до якого, крім ливарних фірм та підприємств Польщі, ввійшли польські, білоруські та українські виші, які готують спеціалістів галузі. Оскільки ми відкрили спеціальність «Ливарне виробництво», Політехніку теж запросили приєднатися до цієї структури. Для нас це – можливість участі у різних наукових зустрічах, під час яких обговорюють нові технології, діляться досвідом. Якщо ми прагнемо інтегрувати нашу освіту в європейський освітній простір, то нам дуже важливо оперативно дізнаватися про нові програмні продукти і впроваджувати в себе їх кращі зразки, – вважає Зоя Антонівна.

Кафедра ПМОМ, від часу заснування якої минуло 142 роки, має багато спеціалізованих лабораторій. Невдовзі в межах TEMPUS MMATENG там відкриють ще одну.

– Хоч наш TEMPUS-проект стосується модернізації навчальних планів та оновлення матеріально-технічної бази для студентів, які навчаються за напрямом «Інженерне матеріалознавство», нова лабораторія знадобиться нам і для студентів-ливарників. Адже «Інженерне матеріалознавство» і «Ливарне виробництво» – це два напрями підготовки, які належать до однієї галузі знань. Можна впевнено говорити, що наш напрям підготовки «Ливарне виробництво» і щодо наших партнерів, і щодо дидактичного матеріалу, який готуємо на основі програми TEMPUS, є на рівні європейських зразків, – зазначає Зоя Дурягіна.