«Якою є ціна свободи?»: розмірковують студенти Національного університету «Львівська політехніка»

Події, які переживаємо зараз, змушують переосмислювати та по-новому розуміти давно знані історичні факти. Раніше вони були для нас досить символічними, ми вшановували тих, хто боровся, згадували, вивчали історію, але не цілком розуміли, наскільки насправді масштабними були ці події.

Якої сили волі, глибини патріотизму і любові мусили бути люди, які, як писав хтось у соцмережах про воїнів УПА, знали, що «є смертниками, але робили свою справу тихо, так, ніби косили вдома траву», як ішли на нерівну прю з ворогом юнаки-крутянці, як приречені в таборах продовжували боротися – не для себе, а для майбутнього. Прагнення свободи, яке століттями намагалися винищити, виморити, знівелювати воскресло нині в душах нового покоління і зі свіжою силою спонукає до боротьби.

Нині маємо нові Крути трохи далі на схід, знову хлопці, чоловіки стають плече до плеча, знаючи, що ніхто, крім них, не зможе обстояти право бути вільними. «Кіборги» сьогодення йдуть шляхом духовного лицарства і жертовної боротьби, який для них торували українські воїни з покоління в покоління – від козаків до відчайдухів по лісових криївках, невольників радянських тюрем.

Зараз ця жертва звершується щодня новітніми героями України, які гідні слави своїх попередників. Ніхто не спроможний любити більше, ніж тоді, коли віддає своє життя за когось. Наше завдання сьогодні – вміти гідно прийняти цю велику жертву. Не боятися запалитися тою любов’ю, щоб не куняти у старих звичках, а освітлити своє життя правдою. Не біймося горіти і будьмо вдячні тим, які згоряли і згоряють за нас, – такими словами 29 січня священик завершив поминальну панахиду за Героями Крут на Личаківському кладовищі.

Олена Томчук, студентка третього курсу Інституту комп’ютерних наук та інформаційних технологій:
«Свобода ніколи не дається легко»

У нашому Славні ми співаємо: «душу й тіло ми положим за нашу свободу». Та ще більше це підтверджували наші Герої: хлопці-студенти в бою під Крутами, воїни УПА, а тепер – у війні на Донбасі. Це надзвичайно важкий період у нашому житті – гине цвіт нації. Біда не оминає нікого. Двоє молодих хлопців, з якими я навчалася в одній школі, добре їх знала, – загинули. Вони всі – Герої! Свобода ніколи не дається легко. Кожне покоління українців у цьому переконується на власному досвіді, і якщо все-таки назвати ціну, то це, на жаль, смерть, і не одна.

Христина Дубницька, випускниця Інституту архітектури:
«За незалежність треба боротися»

Вважаю, що між подіями 1918 року та сьогоденням можна провести паралель. Юні хлопці хоробро боролися до останнього, безстрашно боронили рідну землю від ворогів. Те саме бачимо зараз на сході. Ми повертаємося в ті часи, коли треба боротися за свою незалежність та обстоювати свої права на своїй землі.

Анастасія Янків, студентка третього курсу Інституту архітектури:
«Знову наші хлопці дивляться в очі смерті»

«Свобода – це розкіш, яку не кожен собі дозволить», – влучно зауважив Отто фон Бісмарк, а Вольтер казав, що «втратити свободу може лише той, хто не вмів її захищати». Зараз важкі часи для України, та саме це показує, наскільки ми сильний народ! Згадуймо наших хлопців-крутян, які пішли на смерть, аби ми з вами жили у незалежній державі. Зараз історія повторюється: вороги зазіхають на нашу землю, і знову наші хлопці дивляться в очі смерті.

Андрій Коник, студент третього курсу Інституту енергетики та систем керування:
«Свобода не дається без крові»

Свобода не дається без крові, і зараз ми в цьому не раз переконуємося. Незалежність ми отримали ще 23 роки тому, але виборюємо її лише сьогодні, думаю, рано чи пізно це мало статися. Вірю, що всі подвиги, як і 100 років тому, так і тепер є недаремними, а ми в свою чергу повинні віддати належне тим, хто їх звершував і продовжує звершувати.

Олег Табака, курсант Львівського державного ліцею ім. Героїв Крут:
«Готовий віддати життя»

Крутянці – це герої, які боронили нашу державу, наш народ. Вони вчинили мужній вчинок. Це були зовсім юні хлопці. Сьогоднішня молодь знов повторює подвиг Героїв Крут: як і тоді, рік тому і зараз молоді хлопці виходять, щоб протистояти ворогові. Ціна свободи завжди дуже висока. Для мене присяга, яку я давав, – це обов’язок перед моїм народом, державою, і я готовий віддати за них своє життя.