Стандарт = якість = безпека: на кафедрі МСС Львівської політехніки готують «технічних юристів»

«Я називаю представників нашої професії «технічними юристами», бо ми повинні робити аналіз будь-якої у світі продукції і послуг та визначати їхню якість і безпеку не тільки для людини, а й для довкілля», – каже завідувач кафедри метрології, стандартизації та сертифікації ІКТА Львівської політехніки професор Петро Столярчук. З ним ми говорили про підготовку фахівців з інженерії якості в різних галузях промисловості, адже наразі кафедра МСС, при якій діє аспірантура та докторантура, – єдина у західному регіоні країни готує магістрів зі спеціальностей «Метрологічне забезпечення випробувань та якості продукції» і «Якість, стандартизація та сертифікація».

Спеціальності – міжнародні

У Європі, США та, скажімо, Сінгапурі спеціальності, які готує кафедра МСС, називаються «Інженерія якості» та «Технологія машинобудування» («Quality Engineering» та «Manufacturing Engineering»). Фахівців такого напряму потребують територіальні органи і науково-дослідні структури Департаменту технічного регулювання України, служби і органи стандартизації, метрології і сертифікації на підприємствах та в організаціях багатьох галузей, зокрема й комерційні структури, служби митного контролю тощо.

Щороку ми випускали до 30 студентів-магістрів, але за останні роки зросла кількість тих, що отримують другу вищу освіту через ІПДО. Торік, було більше 50-и таких студентів. Це доволі багато для кафедри. Практично всі наші випускники затребувані на ринку праці. Крім державних структур, багато з них працюють інженерами, скажімо, на стрийському заводі Leoni чи в Новому Роздолі. Але, відповідно до нового законодавства, Міністерство освіти і науки нещодавно запропонувало 27 галузей знань і 96 спеціальностей. Наша прописана як «Приладобудування і метрологія» (0718) в галузі знань «Інженерія». Але приладобудування в нашій країні не відповідає тому значенню, яке має ця дисципліна за кордоном. Тому ми з власними пропозиціями долучилися до обговорення проекту постанови МОН, щоб запобігти фактичному скороченню метрологічних спеціальностей, – розповідає Петро Гаврилович.

Розробки молодих

Викладачі кафедри, серед яких 10 професорів, щороку можуть похвалитися переможцями університетського туру СНТК, а також призерами цього та інших наукових конкурсів на всеукраїнському рівні. Також щороку аспіранти кафедри МСС захищають по 2–3 кандидатські дисертації.

– Українська економіка переорієнтовується на європейські ринки. Там, як і в нас, сертифікація добровільна, але несертифікованого товару ніхто не придбає. Тож уся продукція на ринку (чи то харчі, чи паливо, чи обладнання) підлягає сертифікації. Все повинно мати певну якість, яку метрологи не тільки контролюють, але й, контролюючи, допомагають підвищувати. Тому наукові інтереси і напрями нашої кафедри, а саме – розроблення теоретичних основ і технічних засобів для забезпечення якості продукції та сертифікаційних випробувань при виробництві й експлуатації промислової продукції, дуже важливі для країни. Не тільки науковий доробок наших науковців, а й напрацювання аспірантів можна впроваджувати у виробництво. Торік у нас захистила кандидатську дисертацію Ольга Малик, яка досліджувала якість молока, виробленого у дрібних сільських господарствах. На основі її досліджень ми розробляємо вимірювальний прилад, з допомогою якого можна легко контролювати відсоток жирності молока й усе інше. Цей вимірювальний перетворювач буде подібний до олівця, дешевий і простий в експлуатації. Подібні прилади розробляємо для контролю якості м’яса.

Аспірантка Наталя Мороз, яка ще буде захищатися, працювала над вдосконаленням нормативного забезпечення якості зерна. Зараз вона спільно з німецьким фермером, який орендує землю на Львівщині, розробляє національний стандарт України «Високоякісне зерно пшениці для експорту». Ще одна наша випускниця Тетяна Бубела (тепер уже доктор т. н.), займалася питанням стандартизації екологічно чистих продуктів харчування. Ще одна з нещодавно захищених дисертацій стосувалася розробки приладів для контролю якості і кількості експортованого газу, що теж важливо сьогодні, – говорить професор.

Серед лабораторій – «сонячна»

Кафедра МСС має 4 лабораторії та комп’ютерний клас. Обладнання для проведення досліджень відповідає всім вимогам сучасного навчального процесу, а первинні вимірювальні перетворювачі для дослідження конкретних видів речовин (палива, харчових продуктів чи м’яса й молока) науковці розробляють і виготовляють самі.

Крім цього, більше 5 років при кафедрі діє орган зі сертифікації послуг у сфері зеленого туризму, автомобільного транспорту та енергозаощадження «ЛьвівПОЛІСЕРТ». Студенти і науковці проводять там дослідження й випробування сонячних колекторів та сонячних батарей. На базі «ЛьвівПОЛІСЕРТу» щороку збираються західноукраїнські виробники, продавці і споживачі обладнання, яке використовують для отримання теплової або електричної енергії від сонця. Разом із науковцями кафедри МСС вони дбають про поширення альтернативних джерел енергії та обговорюють можливості їх удосконалення.