Інформація на цьому сайті не оновлюється. Відвідайте наш новий сайт

Ян Франке

Ректор Львівської Технічної академії в 1874-1875 роках.
Польський математик, doctor honoris causa Львівської Технічної академії (1912).

Ян Непомуцен Франке — польський математик, doctor honoris causa Львівської Технічної академії (1912р.). З 1870 р. по 1892 р.був завідувачем кафедри теоретичної механіки і теорії машин, ректором Львівської Технічної академії з 1874 р. по 1875 р.. З 1885 р. дійсний член Краківської академії наук.

Ян Франке закінчив середню школу у Львові, а також два курси навчання Львівського технічного інституту, закінчив Віденський технічний університет (факультет будови машин). Повернувшись до Львова став асистентом кафедри механіки і нарисної геометрії Львівського технічного інституту, якою керував геометр, маляр і музикант Кароль Машковський.

Упродовж року Ян Франке вивчав математику в Цюриху, потім рік вивчав астрономію в Парижі. Тимчасом Львівський технічний інститут було перетворено на Технічну академію, а кафедру, де працював Франке, розділено. Натомість було створено нову — кафедру теоретичної механіки. Завідувачем обрано молодого, 24-літнього тоді, Яна Франке. Згодом кафедру перейменовано на «Теоретичної механіки і теорії машин». Вже тоді Ян читав лекції для студентів-хіміків, був доцентом у Дублянській академії. На посаді проректора та ректора бачив недостатню кількість кваліфікованих вступників, які могли навчатися в Технічній академії, тому з 1892 року, вже як інспектор середніх і промислових шкіл, збільшує кількість реальних і промислових шкіл.

З 1876 р. — член-кореспондент, з 1885 р. — дійсний член Краківської академії наук. 1880 року вступив до Політехнічного товариста у Львові. Від 1895 — почесний член товариства [1].

Написав підручник з обслуговування парових котлів (виданий у 1877р., перевиданий у 1891р., 1899р. і ще кілька разів), видав біографію польського вченого 17 століття Яна Брожка, що ґрунтувалася на власній дослідній роботі з архівними даними. Автор понад 20 наукових праць з теоретичної механіки, кінематичної геометрії та історії математичних наук.

Похований на Личаківському цвинтарі у Львові.

Список літератури

  1. Нові імена. Львівщина та львів'яни. Історико-біографічний енциклопедичний довідник. — Львів, 2004 — С. 423