Директор департаменту Міністерства освіти і науки Олег Шаров зустрівся з членами Ради ректорів ВНЗ Львівщини

Днями під головуванням ректора Національного університету «Львівська політехніка» професора Юрія Бобала відбулося засідання Ради ректорів вищих навчальних закладів Львівщини. На засіданні виступив директор департаменту вищої освіти Міністерства освіти і науки України Олег Шаров, який презентував присутнім доповідь «Вища освіта та виклики часу».

На думку промовця, новий Закон про вищу освіту, який ухвалений 2014 року, вже приніс реальні позитивні наслідки у сенсі академічної, наукової, адміністративної та фінансової автономії ВНЗ. Але його реалізація ускладнюється низкою внутрішніх і зовнішніх викликів. Це, зокрема, пріоритетне фінансування оборони, поєднання фінансової, економічної і демографічної кризи (йдеться про щорічне зменшення кількості випускників середніх шкіл), завершення використання радянської ресурсної спадщини. Серед зовнішніх викликів, що негативно впливають на закон, – експансія іноземної освіти, незадовільне знання іноземних мов тощо.

На засіданні Ради ректорів прозвучала думка щодо протидії виїзду наших учнів на навчання в інші країни, зокрема до Польщі. Олег Шаров зазначив, що ми не можемо будувати нову «залізну завісу», адже живемо в умовах європейської інтеграції та світової глобалізації. Країни мають конкурувати між собою за кращу якість вищої освіти.

Міністерство освіти і науки України неухильно проводить політику ліквідації ВНЗ, які не забезпечують належну якість освіти, а також об’єднання менших ВНЗ з більшими, що мають кращу матеріально-технічну базу та кваліфікованіший професорсько-викладацький склад.

За словами директора департаменту, вища освіта не може бути настільки масовою, якою є нині в Україні. Суспільство прагне її вищої якості, проте не готове жертвувати її доступністю, а це в умовах обмеженого фінансування б’є по якості освіти. Отже, треба запроваджувати конкурсність у державному фінансуванні вищої освіти. Це стосується і державного замовлення на підготовку спеціалістів.

Зараз у міністерстві за участю провідних ВНЗ створюють дорожню карту освітніх реформ, розробляють їхню стратегію, нову генерацію стандартів вищої освіти. В їхню основу закладено вимогу до відповідних компетентностей випускників ВНЗ. Серед найближчих завдань – розробка положень про післядипломну освіту і про єдиний державний кваліфікаційний екзамен, про дослідницький університет, оновлення положення щодо відрахування, переведення та поновлення студентів, формування внутрішніх систем забезпечення якості освіти, боротьби з плагіатом.

Директор департаменту вищої освіти Міністерства освіти і науки України Олег Шаров закликав ректорів активніше долучатися до цієї роботи. Він зазначив, що часу у нас обмаль. Зміни повинні розпочатися вже цього року, а реальні результати з’явитися через 3–4 роки.